دولت الکترونیک چیست؟
دولت الکترونیک چیست؟

دولت الکترونیک چیست؟

4.3
(8)

تعریف و مفهوم دقیق دولت الکترونیک چیست؟ دولت الکترونیک همان توزیع خدمات دولتی با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات خواهد بود. در این دولت خدمات به صورت مستقیم و ۲۴ ساعته به مردم انجام می گیرد. شهروندان برای استفاده از خدمات دولتی نیاز به  مراجعه حضوری نداشته و پیشخوان ادارات به خانه و محل کار آنها منتقل خواهد شد. همچنین در دولت الکترونیک کلیه خدمات با سرعت بالا و با دریافت اعتماد مردم انجام خواهد شد.

استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در موسسات دولتی و نیاز آنها به این فناوری امری غیر قابل انکار است. اما صرف استفاده از رایانه توسط کارمندان و یا داشتن اتوماسیون اداری و یا اتصال به وب سایت های خبری، ادارات را به دولت الکترونیک تبدیل نخواهد کرد. برای تبدیل شدن به یک دولت الکترونیکی نیاز است تا کلیه پاسخگویی ها و ارتباط ها در کلیه بخش های حکومتی از طریق الکترونیکی انجام گیرد. در دولت الکترونیک خدمات دولتی با هزینه پایین و با سرعت بسیار بالا و کیفیت مطلوب ارائه خواهد شد. همچنین فعالیت های مختلف دولتی مربوط به شهروندان و شرکت ها نظیر پرداخت مالیات، تجدید گواهینامه، دریافت جواز کسب و ثبت های مربوط به ازدواج و طلاق را شامل می شود.

مزایای استفاده از دولت الکترونیک در سطح جهانی

تبدیل دولت به یک دولت الکترونیک کارآمد مزایایی را در سطح جهانی و در رقابت های اقتصادی و سیاسی و بین‌المللی به دنبال خواهد داشت. از جمله این مزایا می توان به رشد فناوری اطلاعات و سپس فشارهای ناشی از آن در رقابت های جهانی، افزایش استفاده از اینترنت، تغییر سلیقه مردم همراه با پیشرفت های جهانی و همچنین جهانی شدن از لحاظ فرهنگی، اقتصادی و سیاسی را نام برد.

دیگر مزایای دولت الکترونیک:

  • افزایش آگاهی عمومی و در نتیجه به حداقل رسیدن فساد اداری
  • کاهش برخی هزینه های دولتی
  • عدم حضور فیزیکی مردم در نتیجه کاهش آلودگی و ترافیک
  • استفاده از بخش خصوصی در ارائه خدمات دولتی و همچنین افزایش اشتغال جوانان
  • افزایش کیفیت خدمات دولتی و بهبود کارایی
  • صرفه جویی در زمان و انرژی
  • تمرکز سرمایه گذاری های بخش خصوصی متناسب با نیاز های مردم

اطلاعات الکترونیکی در دولت الکترونیک ممکن است در برابر انواع تهدیدات قرار داشته باشد. حفاظت از اطلاعات الکترونیکی بر خلاف مدیریت امنیتی در سازمانها و حفاظت فیزیکی امنیت سازمان خواهد بود. در نتیجه حفظ امنیت و نگهداری صحیح از اطلاعات حساس به عنوان جنبه مهمی از دنیای ارتباطات و فناوری در نظر گرفته خواهد شد. تدوین سیاست‌ها و راهکارها، استفاده از ابزارها و سخت افزار های مورد نیاز می‌توانند امنیت اطلاعات را فراهم کنند. بدین ترتیب بخش های دولتی و خصوصی به محیطی عاری از تهدید در تولید و توزیع اطلاعات تبدیل خواهند شد. استقبال بی سابقه از پروژه های مربوط به دولت الکترونیک در بخش‌های دولتی و خصوصی و همچنین استفاده از پایگاه‌های اطلاعاتی مربوط به نگهداری انتقال اطلاعات در این بخش ها همراه با تهدیدات و خطرات بسیار جدی همراه خواهد بود.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 4.3 / 5. تعداد آرا: 8

تاکنون رأی نداده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

Check Also

تاکسی هوایی مجوز گرفت؛ در بهمن ماه اولین پرواز از مهرآباد

4.5 (6) دبیر ستاد توسعه فناوری فضایی و حمل و نقل پیشرفته در معاونت علمی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *